Lektoři

Tereza Vrbická

Lektor

Tereza Vrbická (1992), studuje v posledním ročníku na Univerzitě Karlově obor Učitelství 1. stupně se zaměřením na dramatickou výchovu. Zkušenosti s prací s dětmi má jak z praxí, které absolvovala na různých typech škol, tak z kroužků dramatické výchovy, animačních programů pro děti nebo pohádkových prohlídek na zámku. Ráda čte, cvičí jógu a chodí na výlety do přírody. Baví ji pracovat s dětmi a zábavnou a srozumitelnou formou jim přibližovat nová témata.

Ladislav Svatoš

Koordinace, Lektor

Ladislav Svatoš (1992), student Informačních studií a knihovnictví na Univerzitě Karlově má za sebou dva roky studia na Pedagogické fakultě. Již od střední školy knihovnické se věnuje práci s dětmi. Lektoroval bezpočet programů zaměřených na rozvoj čtenářské gramotnosti, dokonce se ujal přípravy a režie hravých divadelních představení založených na knižní či komiksové předloze. Vedle lektorování se věnuje recenzentské činnosti žánrové literatury a filmů. Mezi jeho záliby patří především divadlo, knihy, komiks a film. Věří, že právě tato média mohou atraktivní formou přiblížit dětem v současné době nejen naši historii, ale také v nich probudit lásku ke čtení.

Mgr. Klára Smolíková

Garant programů

Mgr. Klára Smolíková (1974), spisovatelka, lektorka a metodička, ráda přijala pozvání stát se spolupracovnicí Lektorníku. Pracovala na pozici vedoucího vzdělávání v Národním muzeu v Praze a Husitském muzeu v Táboře. Ráda lektorům předává zkušenosti, neboť se studenty řadu let pracovala na Pedagogické fakultě UK, kde vedla seminář mediální výchovy, a deset let učila na střední knihovnické škole. Je autorkou řady metodických materiálů a učebnic. Ke svým knihám připravuje úspěšné čtenářské workshopy, vede kurzy dalšího vzdělávání pro učitele a knihovníky.

Více na http://klarasmolikova.cz/.


 

Jiří Walker Procházka

Lektor

Jiří Walker Procházka (1959), spisovatel a scenárista, který se přes 30 let věnuje fantastickým žánrům, je jedním z lektorů, jehož pořady nabízíme. Kromě jeho bohaté a rozmanité literární tvorby (sci-fi, detektivky, fantasy, literatura pro děti, komiksové a TV scénáře) se pravidelně věnuje přednáškové činnosti a literární dílnám. Svými besedami dokáže zaujmout a publikum vždy zaručeně vtáhne do svých příběhů. Je spoluautorem (se spisovatelkou Klárou Smolíkovou) seriálu o literárních workshopech pro knihovníky, který vychází v časopise Čtenář, v měsíčníku pro knihovníky. Mezi jeho nejznámější knihy patří fantasy trilogie Ken Wood, sci-fi Hvězdní honáci, povídkové sbírky Tvůrci času a Druhý krok nikam. Je také autorem detektivky Mrtvá šelma a spoluautorem dětské detektivky Tajná dvojka A + B a scénáře k večerníčku Vynálezce Alva.

Více na http://www.jwp-prochazka.cz/.

Venuše Makrlíková

Lektor

Venuše Makrlíková (1993), studuje na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Své prvotní zkušenosti v práci s dětmi má ze skautského oddílu, kterému se věnovala několik let. Vystudovala střední knihovnickou školu. Ráda se obklopuje knihami, a proto momentálně pracuje v Národní knihovně a také v Národním muzeu, kde se podílí na vedení lektorských programů pro děti z mateřských, základních i středních škol. Ráda by v dětech zábavnou formou podnítila zájem o vzdělání, českou historii a v neposlední řadě o knihy a čtenářství.

Matěj Carda

Lektor

Matěj Carda (1992), absolvoval bakalářské studium na Ústavu etnologie Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. V současnosti přichází s etnologií do styku nejen v navazujícím studiu, ale také díky práci v Národním muzeu, kde lektoruje vzdělávací programy s národopisnou a historickou tématikou. Lektorováním získal praxi v práci s různými věkovými skupinami. Ve volných chvílích se angažuje ve studentském spolku Paket (Pro Aktivní Etnologii), který pořádá různé tematické workshopy a přednášky pro veřejnost. Rád fotografuje a kreslí, hodně času tráví v přírodě.

Michal Boháček

Lektor

Michal Boháček (1992) je studentem Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Práci s dětmi si nemůže vynachválit. Vedle vyučování se aktivně věnuje moderaci hravých animačních programů u nás a každé léto pracuje jako animátor s dětmi v zahraničí. Mezi své záliby řadí především sport, příležitostné herectví a moderování. Popisuje se jako optimista, který nezkazí žádnou legraci, a při práci s dětmi hledá co nejzajímavější formu pro zatraktivnění výuky.