Programy pro tisk - vše

Jak tisknout? Ve většině prohlížečů slouží k tisku kombinace kláves (Ctrl + P)

Trvání Typ programu
Je psaní zábava nebo horor?

Literární show, po které budete mít chuť napsat román. Jaké to je být spisovatelem? Kde hledá svou múzu? Jak vdechnout postavě život?

Jiří W. Procházka, neustále aktivní živel české žánrové literatury ověnčený cenami Ludvíka Součka či Karla Čapka provede žáky a studenty celým tvůrčím procesem psaní. Účastníci se seznámí s jeho tvorbou, inspiračními zdroji a zejména pohledem na tzv. „jiné“ literární světy. Představeny budou počátky literárních klubů věnujících se žánrové literatuře. Předvším si však holky a kluci vyzkouší napsat vlastní námět na povídku či scénář anebo rovnou krátkou povídku v rámci literárního workshopu. 

90:00 minut Knihy, Literární workshop, Řemesla
Jak se žilo holkám a klukům za socialismu

 Jak lidé nakupovali, co směli a nesměli říkat, s čím si dříve děti hrály a jak trávili kluci a holky volný čas, jak to bylo s knížkami, novinami, televizí a rozhlasem nebo proč se sbírala mandelinka bramborová? 

Čeká vás komiksová exkurze do mládí dnešních babiček a dědečků. Těšit se můžete na dobové předměty a zábavné pracovní listy, které žáky přenesou v čase do dob (ne)dávno minulých.

Program vychází z knihy Obrázky z moderních československých dějin (1945 – 1989) autora Jiřího Černého a ilustrátora Lukáše Fibricha.

90:00 minut Historie, Knihy, Vzdělávací komiks
Kdo tu visel na zdi v rámu?

 Od dob císaře pána se mnohé změnilo. Prezidenti přicházejí a odcházejí a každý má svůj příběh. Kteří prezidenti se vystřídali v rámech vedle tabule mezi roky 1945 a 1989?

Zatímco sedíte ve třídě a hledíte na obraz prezidenta, venku za okny se odehrává řada událostí: slavnostní otevření metra, stavba Stalinova pomníku, příjezd sovětských tanků. Program přiblíží jednotlivá prezidentská období pomocí pracovních listů, do kterých budou žáci doplňovat podrobnosti o těchto mužích, ale hlavně o době, kterou reprezentovali.

Program vychází z knihy Obrázky z moderních československých dějin (1945 – 1989) autora Jiřího Černého a ilustrátora Lukáše Fibricha.

90:00 minut Historie, Vzdělávací komiks
Medvídek Lup: Pohraj si s komiksovým rokem

Stavějí zvířátka v zimě sněhuláka? Skáčou na podzim do listí?  Co dělají na jaře a v léte? Pojďte společně s medvídkem Lupem a jeho přáteli prožít různá dobrodružství v průběhu roku!

Příhody medvídka Lupa a jeho kamarádů sledují proměny ročních období a vycházejí z dětského objevování lesa jako nekonečné inspirace pro hry. V programu se děti seznámí s partou zvířecích přátel, zároveň procvičí svůj postřeh, logické myšlení a především porozumění komiksovému vyprávění. Pracovní listy je pomoci rozmanitých úkolů vtáhnou do vymýšlení vlastních příběhů.

Program vychází z knihy Medvídek Lup a jeho kamarádi autorského týmu Klára Smolíková a Jan Smolík.

60:00 minut Knihy, Vzdělávací komiks
Každý má svou básničku

Hravý program s básničkami Dagmar Kýrové a vtipnými obrázky Anety Žabkové zavede holčičky a kluky do lesa plného zvířátek a rýmů. 

Kdo se nebojí, může se do lesa vypravit i za tmy! Pro každého z malých účastníků zde čeká jedna básnička s jeho jménem, kterou se může naučit. Připravena je řada dalších pohybových, poznávacích i výtvarných aktivit, které se spolu s básničkami spojí do jednoho veselého pásma.  

Program využívá osobní knížky z nakladatelství Modrý slon – leporelo V lese a V noci.

60:00 minut Čtenářská gramotnost, Knihy